Cím: H-3300 Eger, Eszterházy tér 1.; Postacím: 3301 Eger, Pf.: 43.; Tel.: +36 36 / 520 400

Pótfelvételizz a TTK-ra!

Utolsó módosítás: 2018. augusztus 08.

A Természettudományi Kar színes képzési kínálata közül az alábbiakban a Sporttudományi Intézet és a Számítástudományi Tanszék kínálatával ismerkedhetnek meg közelebbről.

Megújult képzési kínálat, aktuális tudás, könnyű elhelyezkedési és jó kereseti lehetőség a szak elvégzését követően: ezt kínálják az Eszterházy Károly Egyetem programtervező informatikus és gazdaságinformatikus alapszakjai. A képzési kínálatról dr. Kusper Gábor tanszékvezetővel beszélgettünk.

A programtervező alapszak hat féléves az Eszterházy Károly Egyetemen (EKE), míg a gazdaságinformatikus alapszak hét féléves, s mindkét szakhoz kapcsolódnak négy féléves felsőoktatási szakképzések is. Osztatlan informatikatanári képzésre is várják a fiatalokat, mely ötéves.

A programtervező munkakörben igen nagy a munkaerőhiány, ezért a tanszékvezető úgy fogalmazott: huszonkétezer okot tud felsorolni, miért érdemes a fiataloknak ezt a szakot választani, hiszen épp ennyi szakember hiányzik. A tanszékvezető szerint azért is érdemes az EKE-n választani ezt a képzést, mert itt minden hallgatóra külön-külön odafigyelnek. A jelentkezők három specializáció közül választhatnak: mobil- és webprogramozás, alkalmazásfejlesztés, valamint SAP (vállalatirányítási rendszer) fejlesztés. A gazdaságinformatika alapszak felsőoktatási szakképzési párját úgy alakították ki, hogy képzési kínálata a gazdasági területhez álljon közelebb.

A szakokon nagy gondot fordítanak arra is, hogy minél kisebb legyen a lemorzsolódás: a nehezebb tárgyakhoz felzárkóztató kurzusokat is hirdetnek. Aki az alapszakon tanulmányai alatt úgy érzi, hogy a szak teljesítése számára nehézséget jelent, átjelentkezhet felsőoktatási szakképzésre. Az Eszterházy Károly Egyetem programtervező informatikus képzését a gyakorlatközpontúság jellemezi: már az első órán bekapcsolják a számítógépet, s programokat írnak – ugyanakkor Kusper Gábor fontosnak tartotta hozzátenni, hogy egyáltalán nem feltétel a szaknál, hogy a hallgatóknak legyenek programozó alapismeretei. Elmondta, hogy a programtervező informatikus alapszakon matematikát is tanulnak a jelentkezők, ami sokak számára riasztó lehet, ám a szak felsőoktatási szakképzési párjában nincs matematika. Ez a képzés Egerben, Sárospatakon és Jászberényben is indul.

A gazdaságinformatikus alapszakon a hallgatók erős gazdasági és informatikai alapokat kaphatnak, s a képzés során mindenki eldöntheti, hogy melyik irány áll hozzá közelebb. Kusper Gábortól megtudhattuk, hogy a gazdaságinformatikusok lesznek azok a szakemberek, akik segítik az együttműködést a megrendelő és a programozó között, hiszen mind a két „nyelvet" beszélik. A képzést Egerben és Gyöngyösön indítja az intézmény, így városok között is választhatnak a jelentkezők. A családias hangulat a többi campusra is jellemző.

A folyamatosan megújuló informatikára reagálva a szakok is megújulnak, így az egyetemnek is vannak új tárgyai: az Android-, a JavaScipt-, valamint az iPhone-programozás is megjelent a tantárgyak között. A szakdolgozatírás területén is változtattak a feltételeken: mindenkinek jól dokumentált projektmunkában kell részt vennie. Ez azért fontos, mert, ahogy Kusper Gábor fogalmazott: manapság már nem „programozóművészekre" van szükség, hanem olyan szakemberekre, akik képesek csapatmunkában dolgozni akár tesztelőként, programozóként, projektvezetőként. A Magyarországon elterjedt Scrum-módszertant is alkalmazzák az egyetemi oktatásban, melynek lényege, hogy a fejlesztő csapat könnyebben alkalmazkodjon a megrendelő változó igényeihez.

A Sporttudományi Intézet szakjai iránt folyamatos és magas szintű az érdeklődés, erről beszélt dr. Bognár József intézetigazgató is. Osztatlan testnevelő tanári, valamint edző, sport- és rekreációszervezés alapszakokra várja a hallgatókat a Sporttudományi Intézet. Az újraindult edző alapszak tavalyi első évében kézilabda szakedzők oktatása kezdődött el, most szeptembertől viszont már a kézilabda mellett a kosárlabda, a triatlon és a tenisz sportágakban is indul edzőképzésnappali és levelező tagozaton is. A későbbiekben tervezik az úszás, az atlétika, vagy akár ökölvívás, torna, vízilabda edzőképzés indítását is.

A Sporttudományi Intézet szakjai közül a sport- és rekreációszervezés szakja legnépszerűbb jelenleg, ahol a közös első év után válik szét a gyakorlatorientált képzés sportszervezés és rekreációszervezés szakirányokra. A jövőben a Gazdaság- és Társadalomtudományi és a Bölcsészettudományi Karral is terveznek új alap- és mesterszakokat indítani, s örülnének, ha a közeljövőben gyógytestnevelés szak indítására is lenne lehetőségük, hiszen országosan nagy az igény ez iránt is.

Bognár József eredményeik között említette azt is, hogy idén áttörést értek el a Magyar Egyetemi- Főiskolai Országos Bajnokságokon, hiszen kétszer annyi sportágban neveztünk a tavalyihoz képest és számos sportágban léphettek fel a hallgatók a dobogóra. A közeljövőben szeretnénk még további sportágakban is nevezni hallgatókat ezekre a versenyekre.

Ezek mellett két rendszeres nagyrendezvénye is van az intézetnek, ilyen az Egyetemi Sportnap, mely idén szeptember 20-án lesz az Érsekkertben, a másik pedig az Egészségnap tavasszal. Mindkettőnek a sport- a mozgás és az egészséges életmód népszerűsítése a célja. Bognár József kiemelte, rendezvényeik egyrészt remek lehetőséget biztosítanak a hallgatók számára, hogy a szervezésben, a lebonyolításban is részt vehessenek, nem utolsó sorban pedig szeretnék az egyetem oktatóit és munkatársait is aktívan kívánják bevonni a programokba.

A Sporttudományi Intézet sportszakos hallgatói rendszeresen szerveznek különféle mozgásformákat népszerűsítő órákat az egyetem hallgatóinak és munkatársainak is. A többi kar hallgatóira is figyelnek: a Természettudományi és Gazdaság- és Társadalomtudományi Karokon például újra beépítették a tantervbe a kötelező testnevelést – ez számukra heti egy alkalmat jelent. Úszás, tánc, önvédelem - a választék itt is széleskörű. Az órákat tapasztalt hallgatók vagy képzett szakemberek tartják. A jövőben cél, hogy ezek a rendszeres sportfoglalkozások elérhetőek legyenek a többi kar hallgatói számára is.

Sorozatunk eddig megjelent cikkeit itt olvashatja: AVK, BTK, GTK, PK.


< Vissza